Cyfrowe ubrania. Czy czeka nas kolejna modowa rewolucja?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Cyfrowa moda rewolucjonizuje rynek fashion. Jak nosić innowacyjne ubrania w postaci digitalowej i co warto wiedzieć o tym pomyśle? Sprawdźmy, o co chodzi z wirtualnymi ubraniami.

Ile kosztują ubrania w wersji digitalowej?

Wirtualne koszule, marynarki, spodnie czy spódnice, które nakładamy na zdjęcie, a nie nosimy w świecie rzeczywistym, funkcjonują na rynku od prawie 3 lat. Pod koniec 2018 roku innowacyjna firma Carlings zaoferowała klientom autorską kolekcję cyfrowych ubrań. Wiele osób zastanawia się, jakie są orientacyjne ceny tego typu nowoczesnej odzieży? Ubrania Carlings kosztowały od 11 $ wzwyż. Co ciekawe, cała kolekcja wyprzedała się zaledwie w ciągu miesiąca.

Od 2019 roku holenderska marka The Fabricant co miesiąc udostępnia na swojej stronie internetowej nowe digitalowe części garderoby. Firma wywindowała ceny cyfrowych ubrań w górę, osiągając zawrotne zyski. Przykładowo jeden z klientów kupił dla swojej żony wirtualną suknię marki The Fabricant za 9500 $! Przypomnijmy – mężczyzna zapłacił za sukienkę, która tak naprawdę fizycznie nie istnieje. Jego żona może „założyć” kreację jedynie na zdjęciu i pochwalić się stylizacją za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Oto pierwsza polska marka cyfrowych ubrań – Neuno

Cyfrowe ubrania powoli wkraczają również na polski rynek. Prekursorem, jeśli chodzi o cyfrowe kolekcje na rodzimym gruncie, jest firma Neuno. Pomysłodawcami pierwszej polskiej marki z odzieżą digitalową jest Małgorzata Kudła i Adrian Hołota. W ich opinii w ciągu kilku kolejnych lat z opcji zakładania wirtualnych części garderoby w czasie rzeczywistym będzie korzystać mnóstwo osób np. w czasie spotkań na Zoomie lub innych internetowych komunikatorach. Twórcy Neuno widzą duży potencjał w cyfrowej modzie, szczególnie że praca zdalna staje się powszechna. Pracownicy korporacji będą mogli za pomocą jednego kliknięcia założyć na spotkanie biznesowe wirtualną koszulę, nie wkładając wysiłku w rzeczywiste przygotowanie stylizacji.

Skąd wziął się pomysł na stworzenie Neuno?

Marka cyfrowych Nueno powstała w czasie pandemii. Jak podkreślają jej twórcy – od lat pasjonują się modą i nowoczesnymi technologiami. Gdy rząd wprowadził lockdown i całe życie towarzyskie przeniosło się do sieci, Małgorzata Kudła i Adrian Hołota stwierdzili, że to świetny moment na eksperymenty z digital fashion.

Wbrew pozorom technologia, z jakiej korzysta marka Neuno jest dość skomplikowana. Dlaczego? Ponieważ marynarka, sukienka (lub inny element odzieży) musi poruszać się razem z ciałem. To nie koniec – wirtualne tkaniny powinny oddawać charakter ich prawdziwych odpowiedników. Co oznacza, że zdigitalizowany jedwab musi się poruszać tak jak naturalny jedwab, zaś bawełna tak jak prawdziwa bawełna. Entuzjaści cyfrowej mody nieustannie dążą więc do udoskonalania technologii.

Wirtualna moda – proekologiczne podejście do produkcji odzieży

Pandemia i związany z nią lockdown sprawił, że moda cyfrowa stała się obiektem zainteresowań wielu inwestorów, jej potencjał biznesowy został dostrzeżony na znacznie większą skalę. Przed 2020 rokiem i wybuchem ogólnoświatowej epidemii, wirtualna moda była traktowana bardziej eksperymentalnie. Obecnie coraz więcej osób widzi w digital fashion szansę na rozwiązanie problemu fast fashion i sposób na ograniczenie nadmiernej ilości produkowanej odzieży, która dosłownie zalewa całą planetę. Klienci, którzy zaczną wirtualnie przymierzać ubrania, nie będą tak często dokonywać zwrotów, co przyczyni się do zmniejszenia śladu węglowego i pozwoli zoptymalizować produkcję odzieży.

unmodelled

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealną sukienkę na wesele – poradnik dla kobiet, które poszukują idealnej sukienki na wesele
/
Jak wybrać idealną sukienkę na wesele – poradnik dla kobiet, które poszukują idealnej sukienki na wesele
Wybór odpowiedniej sukienki na wesele jest jednym z najważniejszych wyborów dla kobiety. W tym artykule omówimy różne czynniki, takie jak kolor, krój, długość, a także rodzaj wesela i styl panujący na nim, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze idealnej sukienki na wesele.
Realisation Par. Ich sukienki są hitem już od kilku lat
/
Realisation Par. Ich sukienki są hitem już od kilku lat
Sukienka australijskiej marki Realisation Par to marzenie niejednej z nas. Są zwiewne, dziewczęce i przede wszystkim ponadczasowe. Nic więc dziwnego, […]
Jak regularne badania optometryczne mogą poprawić jakość twojego życia?
/
Jak regularne badania optometryczne mogą poprawić jakość twojego życia?
Przekonaj się, jak regularne wizyty u optometrysty mogą zdecydowanie podnieść jakość twojego życia. Badania te pomagają utrzymać doskonałe zdrowie oczu i ograniczyć ryzyko poważnych kłopotów ze wzrokiem.