Dlaczego warto impregnować buty?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli chcesz cieszyć się pięknie wyglądającymi butami, które będą służyć Ci przez długi czas, koniecznie pamiętaj o ich impregnacji. Dowiedz się, dlaczego warto impregnować buty oraz jak zrobić to prawidłowo.

Dlaczego impregnacja butów jest ważna?

Błoto, śnieg i deszcz, a także sól na ulicach w sezonie jesienno-zimowym potrafią być wręcz zabójcze dla naszych butów. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim stosując odpowiednią impregnację swojego obuwia. Jest ona bardzo istotna, zwłaszcza w porach roku, kiedy buty są narażone na wilgoć i niesprzyjające warunki. Ponadto, dzięki odpowiednio dobranej impregnacji będziesz w stanie cieszyć się swoimi ulubionymi butami na dłużej, ponieważ dzięki niej pozostaną one w dobrym stanie przez długi czas. 

Jak impregnować buty?

Jak więc impregnować swoje buty, aby zawsze wyglądały dobrze? W pierwszej kolejności należy określić, z jakiego materiału jest wykonane obuwie – każdy z nich wymaga bowiem nieco innej pielęgnacji.

Impregnacja butów ze skóry licowej

Jeśli posiadasz buty ze skóry licowej, to warto poświęcić im szczególną uwagę. Mimo że jest ona z zasady bardzo trwała, to aby prezentowała się dobrze przez długie lata, należy o nią zadbać. Jak to zrobić? Zanim przejdziesz do samej impregnacji, pamiętaj o dokładnym wyczyszczeniu butów. Należy robić to regularnie, aby uniknąć zniszczenia faktury skórzanego materiału. Aby oczyścić buty, możesz użyć delikatnej szmatki zanurzonej w letniej wodzie. Jeśli zaś zabrudzenia są spore, dodaj do wody odrobinę łagodnego mydła. Następnie przetrzyj buty suchą szmatką, aby je osuszyć. Kiedy buty będą już całkowicie suche, możesz przejść do impregnacji. Użyj w tym celu specjalistycznych środków takich jak uniwersalny impregnat do butów. Jeśli zależy Ci także, aby Twoje obuwie było odporne na wszechobecną w sezonie jesienno-zimowym wilgoć, to możesz także postawić na impregnat olejowy do butów, który nie tylko je uodporni, ale także pięknie nabłyszczy. Do butów szczególnie delikatnych użyj zaś preparatu Saphir Creme Delicate.

A co z zamszem?

Nieco inaczej wygląda pielęgnacja butów zamszowych. W ich przypadku należy przede wszystkim pamiętać, że zamsz bardzo nie lubi wody i żadnej wilgoci. Dlatego też przy czyszczeniu nie używaj wilgotnych szmatek. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wyczesanie brudu specjalną szczoteczką. Taka szczoteczka musi koniecznie posiadać dwie końcówki – jedną gumową, służącą do pierwszego etapu usuwania zabrudzeń, i drugą nylonowo-miedzianą, która ułatwia pozbycie się głęboko zalegającego kurzu oraz służy do układania włosia.

Zamsz jest najdelikatniejszym rodzaj skóry, dlatego należy pamiętać, że jego czyszczenie również powinno być bardzo delikatne. Tyczy się to również impregnacji. Postaw na wodoodporny impregnat do butów oraz inne delikatne specjalistyczne środki, które sprawią, że Twoje zamszowe buty będą przez długi czas wyglądać znakomicie. Ponadto, jeśli chcesz, aby Twoje obuwie miało piękny i intensywny kolor, jak w dzień zakupu, to warto do pielęgnacji wprowadzić także tak zwany renowator koloru. 

W sposób podobny do czyszczenia i impregnacji zamszu możesz także pielęgnować buty wykonane z nubuku, weluru, czy generalnie skóry szorstkiej. Wszystkie te materiały mają dość podobną fakturę, dlatego też ich pielęgnacji powinna być do siebie zbliżona.

Zdj. główne: Glenn Carstens-Peters/unsplash.com

unmodelled

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Poradnik pielęgnacji obuwia: jak dbać o swoje ulubione pary?
/
Poradnik pielęgnacji obuwia: jak dbać o swoje ulubione pary?
Dowiedz się, jak dbać o swoje buty, aby zachowały swój wygląd i funkcjonalność przez długie lata. Praktyczne wskazówki i porady dotyczące pielęgnacji różnego rodzaju obuwia.
Jak kolorowe dodatki mogą ożywić Twoją codzienną stylizację?
/
Jak kolorowe dodatki mogą ożywić Twoją codzienną stylizację?
Odkryj, jak kolorowe dodatki mogą dodać iskry Twoim codziennym outfitom. Dowiedz się, jak wybierać i łączyć je, aby stworzyć efektowne i unikalne stylizacje.
Buty do sportowej jazdy samochodem – idealny wybór dla pasjonatów szybkiej i dynamicznej jazdy
/
Buty do sportowej jazdy samochodem – idealny wybór dla pasjonatów szybkiej i dynamicznej jazdy
Buty do sportowej jazdy samochodem - pełna kontrola, maksymalny komfort i niepowtarzalne emocje za kierownicą!